Çiftçilere fidan desteği

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınmaya destek vermek amacıyla ‘Meyveciliği Geliştirme Projesi’ kapsamında çiftçilere sertifikalı meyve fidanı dağıtacak.

Çiftçilere fidan desteği

Köyden kente değil, kentten köye göçü hedefleyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkındırma projelerini sürdürüyor. Bu çalışmalar kapsamında “Meyveciliği Geliştirme Projesi” başlatan Büyükşehir Belediyesi, kent genelindeki çiftçilere %50 hibeli sertifikalı meyve fidanı dağıtıyor. Meyveciliği Geliştirme Projesi’nden bugüne kadar bin 750 çiftçi faydalandı. Projenin başladığı ilk günden bu yana bin 750 çiftçiye, yüzde 50 hibeli 155 bin adedi ceviz fidanı, 20 bin adedi çeşitli meyve fidanlarından oluşan 175 bin adet fidan dağıtımı yapıldı.

Bu yıl içerisinde yapılacak olan dağıtım törenleriyle birlikte 300 çiftçiye 25 bin adet ceviz fidanı dağıtımı yapılacak. Kandıra’dan projeye katılan 100 çiftçiye 6 bin ceviz fidanı 26 Aralık günü yapılacak törenle teslim edilecek. Teslim töreninin ardından 2 bin 50 çiftçiye 200 bin fidan dağıtımı yapılmış olacak. Meyve ağaçları arasında ise kestane, kivi, kiraz, vişne, Trabzon hurması, elma, armut, ayva ve şeftali bulunuyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, “Meyveciliği Geliştirme Projesi” kapsamında sadece fidan dağıtımı yapmıyor. Fidan dağıtımları ile birlikte eski bahçelerin gübrelenmesi için bazı çiftçilere yüzde 50 hibeli gübre de dağıtıyor.

Öte yandan ceviz dikimi yapılacak arazilerin ücretsiz toprak analizleri İZAYDAŞ laboratuvarında yapılıyor. Dikimi yapılan meyve bahçelerine ise Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğüne bağlı ziraat mühendisleri tarafından tarım danışmanlığı hizmeti veriliyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2018, 12:18

Mesut İlker Cengiz

editör

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner5