1994 Rus-Çeçen Savaşının 24. yılı

Rusya 1994-1999 arasındaki bu savaşta Çeçenlere yenildi. 4000 Rus askeri öldü ve Çeçenistan “de facto” bağımsızlık kazandı. Bugün yeniden inşa edilen Çeçenistan’ın her şehrinde camiler yükselmekte, ezanlar okunmakta.

1994 Rus-Çeçen Savaşının 24. yılı

Bundan tam 24 yıl önce, 11 Aralık 1994’te Rusya Çeçenistan’a yeni bir saldırı başlatmıştı…
1994 yılında Rusya, muhalif Çeçenleri silahlandırarak, iç savaş yoluyla Çeçenistan’ı zayıflatarak dize getirmeye çalıştı. Yılın son aylarında Rusya’nın desteklediği muhalif Çeçenler  başkent Grozni’ye üç yönden saldırarak şehrin büyük kısmını ele geçirdiler. Ama Cahar Dudayev’e bağlı olan kuvvetler kısa süre sonra üstünlüğü ele geçirerek, Rusların desteklediği muhalif Çeçenleri bozguna uğrattılar. Dudayev, geniş kapsamlı olarak düzenlediği basın toplantısında Ruslardan yaklaşık 70 askerin esir alındığını, Rusya’nın bu esir askerlerin sorumluluğunu üstlenmemesi durumunda hepsinin idam edileceklerini açıkladı.
Bunun üzerine Rusya, taraflara 48 saat içinde silah bırakılmasını, aksi takdirde Çeçenistan’da olağanüstü hâl ilan edileceğini ve askeri operasyonlara başlanacağını bildirdi. Çeçen ve Rus temsilciler arasında müzakereler sürerken 11 Aralık 1994 sabah saatlerinde Rus askerleri Çeçenistan’a girdi.
Ruslar, Çeçenistan’ın başkenti Grozni kentini hava bombardımanına tuttular ve kısa sürede kenti düşürmeyi başardılar. Başkentin Ruslar tarafından ele geçirilmesi ve Rus yanlısı bir idare kurulmasına rağmen Çeçen askerleri teslim olmadılar ve dağlık bölgelere çekilerek, buradan gerilla savaşına başladılar.
Dudayev komutasında mücadele eden Çeçen direnişçiler, topraklarını Rus işgalinden kurtarmak için, Afgan mücahitleri başta olmak üzere dünyanın farklı bölgelerindeki Müslüman savaşçılardan da aldıkları destek ile Rus ordusu ile mücadele ediyorlardı.
Neticede Rusya 1994-1999 arasındaki bu savaşta Çeçenlere yenildi. 4000 Rus askeri öldü ve Çeçenistan “de facto” bağımsızlık kazandı. Bugün yeniden inşa edilen Çeçenistan’ın her şehrinde camiler yükselmekte, ezanlar okunmakta. Özellikle Grozni’de Türk mühendisler tarafından inşa edilen Selimiye benzeri camii, son yıllarda yapılan en muhteşem eserlerden biri olarak Müslüman Çeçenlere hizmet veriyor.
Uluslararası hukukta diplomatik veya hukuken tanıma, bir devletin başka bir devlet veya yönetimin, statüsünü, kabul ettiği ulusal ve uluslararası sonuçlara sebep olan, tek taraflı bir eylemdir. Bu tanıma yollarından biri “de facto” tanımadır. De Facto, bir “facto”dan yani bir “olgu”dan bahseder. Gerçekte var olan, gerçekliği tanınan, ancak bu gerçekliği hukukî açıdan tanınmamış devletler için kullanılmaktadır.
 
"KAFKAS KARTALI" ŞEYH ŞAMİL HAZRETLERİ
Çeçen halkı önceki yüzyıllarda da Ruslarla karşı karşıya geldi. Bu mücadelelerin en önemlisi Şeyh Şamil zamanında gerçekleşti.
Şeyh Şamil, 1797 yılında Dağıstan’da doğdu. Gençliğini ilim tahsil ederek geçirdi, ilim öğrenmek için birçok seyahatler yaptı. Arkadaşları ile birlikte ilim öğrenmek için Bağdat’a gidip, Mevlânâ Hâlid-i Bağdâdî hazretlerinden ders aldı. “Silsile-i aliyye” ismi verilen evliya halkasının en büyüklerinden biri  olan bu büyük zattan, tefsîr, hadîs, fıkıh, târih, edebiyat ve fen gibi ilimleri öğrenerek, büyük bir âlim, tasavvuf ilmini de öğrenerek, hocasının teveccühleri ile büyük bir velî oldu. Mevlânâ Hâlid hazretleri, bu kıymetli talebesine sonunda halifelik vererek, Allahü teâlânın sevgisine ve rızasına kavuşmak arzusuyla yanan kalblere bir kıvılcım sunması için kendi memleketi olan Kafkasya’ya gönderdi.
Şeyh Şamil memleketine döndükten sonra Gâzi Muhammed’in Rus işgaline karşı başlattığı cihada katıldı. Bir süre sonra Çeçenlere imam (lider) olan Şeyh Şamil, halkı cihad için teşkilatlandırdı. Rus ordularına karşı, 1834’ten 1859 senesine kadar yapılan şanlı direnişin de sembolü oldu. Fakat Çeçenistan Kırım Harbi yıllarında işgal edildi. Kafkas Kartalı Şeyh Şamil yalnız kalmıştı ve Ruslar tarafından teslim alındı. Rusya’da bir süre mecburi ikamete tâbi tutulan ve sonra serbest bırakılan Şeyh Şamil, 4 Şubat 1871’de hac için gittiği Medine’de vefat etti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner5