Ağaç köklerini sanata dönüştürüyor

Bulduğu bir ağaç kökünü dinozora benzetmesiyle ağaç kök sanatına başlayan emekli öğretmen Rıza Kaya, 12 yıldır ağaç köklerini sanat eserine dönüştürüyor.

Ağaç köklerini sanata dönüştürüyor

67 yaşındaki Rıza Kara, emekli olduktan sonra ilgi duymaya başladığı ve yaklaşık 12 yıldır gerçekleştirdiği ağaç kök sanatı ile 350’den fazla eser oluşturdu. Evinin bahçesinde bulduğu bir ağaç kökünü büyük bir dinozora benzetmesiyle birlikte bu sanata ilgi duymaya başlayan Kara, doğadan topladığı ve genellikle kurumuş olanlarını tercih ettiği ağaç parçalarını kesip, törpü, zımpara ve cilalama olmak üzere toplam 4 aşamadan geçirerek doğada benzettiği objelere dönüştürüyor. Çalışmalarını daha çok kuş figürleri üzerine yoğunlaştıran Rıza Kara, penguen, geyik, vazo, biblo gibi ev dekorları üzerine de çalışmalar yapıyor.

"Sergim büyük beğeni topladı"

10 kişisel sergi açtığını ifade eden Rıza Kara, "12 yıldır ağaç kök sanatı ile uğraşıyorum. Doğada bulduğum ağaç köklerinden, kurumuş ağaçlardan yararlanıp, kahve köşelerinde uzak kalmak amacıyla bu işleri yapıyorum. Erzincan’da oturduğum için bir kısım eserlerimi buraya taşıdım. Ben küçüklükten beri taşlarla oynarken, ağaçlarla oynarken bu yeteneğimi keşfettim. Daha sonra emekli olunca bahçede kurumuş bir ağacı dinozora benzettim ve onu değerlendirmek istedim. Müthiş bir dinozor ortaya çıktı. İlk sergimi 2007 yılında Şiran’da açtım. Sergim büyük beğeni topladı bir iş adamı eserlerimi satın alarak Antalya’ya götürdü. Ben çalışmalara devam ettim. Şimdiye kadar İstanbul, Ankara ve Gümüşhane'de 20'ye yakın kişisel sergi açtım.''

"Bu çalışmalar kaybolmasın istiyorum"

"Destekler oldukça ben topluma, gençlere sanatsal açıdan yararlı olmak adına çaba içerisine gireceğim" diyen Kara, "Bu çalışmalar kaybolmasın istiyorum, geniş kapsamlı müze açılsın, bu eserler değerlendirilsin, yetenekleri de bulalım. Yurt dışında da bir sergi açtım büyük beğeni topladı. Hedefim Türkiye’de bir müze açılsın ya da bana yardım edebilecek bir sponsor bulunsun bu eserleri festivallere taşımada yardımcı olsun. Ben inanıyorum sanatsal etkinlikler insanları birbirleri ile daha da bütünleştirecek, sevgi bağını kuvvetlendirecek, herkes bir şey yapmaya çalışacak, ülke hepimizin sonuçta. Canla başla yapabildiklerimiz ortaya koyarsak birbirimize daha sıkı sarılırız. Sanattan konuşuruz en azından" ifadelerini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2018, 10:42

İrfan Söyler

editör

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner5