Ilıcak’a ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ten 1 yıl 2 ay hapis

Nazlı Ilıcak, 23 Şubat 2016 tarihinde attığı twette Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesi ile 1 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Ilıcak’a ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ten 1 yıl 2 ay hapis

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaretten yargılanan Nazlı Ilıcak, suçlama konusu kelimeyi Erdoğan için değil Öcalan için kullandığını söyledi

Cezaevine girdikten sonra hesabının ele geçirildiğini söyleyen Ilıcak, "Söz konusu tweet benimle alakalıdır. Benim hakkımda Cumhurbaşkanına yönelik olarak açılmış hakaret davaları bulunmamaktadır. Benim tweetim daha önce de belirttiğim gibi başkasına cevap niteliğinde yazılmıştır. Ayrıca ben barış sürecine inanan bir kimseyim. Barış sürecinde Selahattin Demirtaş'a katil denmesi nedeniyle söz konusu tweeti attım. Asıl katil olanın Öcalan olduğunu belirttim. Ayrıca barış sürecini başlatan kişinin Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söylemek istedim. Benim durup dururken Cumhurbaşkanına katil demem mümkün değildir. Sıfat Öcalan'ın önündedir. Sadece devrik cümle kullanılmıştır. Devrik cümle düzeltildiğinde Öcalan'a katil dediğim anlaşılacaktır" dedi.

Ilıcak, son sözü sorulduğunda "Beraatimi talep ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanına hakaret etmedim" dedi. Ancak mahkeme Ilıcak'ı, "Cumhurbaşkanına alenen hakaret" suçundan 1 yıl 2 ay hapis cezası çarptırdı.

'Suça eğilimli olumsuz kişiliği' gerekçe gösterilerek cezada 'iyi hal' indirimine gidilmedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2018, 13:28

Ademiyet Haber

editör

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner5