Rusya, prestijli fuarını Türkiye ile ortaklaşa gerçekleştirecek

Rusya, Ekaterinburg şehrinde 2019 Temmuz ayında gerçekleştirilmesi planlanan 10. Uluslararası Endüstri Fuarı’nın Türkiye ile birlikte düzenlenmesi kararı aldı.

Rusya, prestijli fuarını Türkiye ile ortaklaşa gerçekleştirecek

Rusya Federasyonu Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, 10. Uluslararası Endüstri Fuarı INNOPROM’un Türkiye ile birlikte düzenleneceğini açıkladı.

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur ile Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Yardımcısı Aleksey Gruzdev arasında Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan Ekonomi Bakanlığı binasında imzalanan protokole göre bu karar resmen ilan edildi. Sanayi ve Ticaret Bakanı Yardımcısı Aleksey Gruzdev, Türkiye ile yapılacak olan fuar için birçok Türk firmasının fuara katılımını beklediklerini, yoğun katılım ihtimaline karşı oluşabilecek aksaklıklara karşı Türkiye ile birlikte koordineli çalışacaklarını söyledi. Rusya Federasyonu Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov fuarın resmi internet sitesine verdiği açıklamada, “Bu fuarda ülkelerimiz arasında bilimsel, teknik ve endüstriyel işbirliğinin potansiyeline vurgu yapılacak” dedi.

İmza protokolünün ardından fuar ile ilgili bilgiler verildikten sonra Rusya ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilere dair anekdotlar aktarıldı. Rusya’nın ekonomik ilişkiler boyutunda Türkiye’nin 7. sırada olduğu, Rusya Federal Gümrük Servisi verilerine göre Ocak ve Ekim 2018 tarihleri arasında iki ülke arasındaki ticaretin 21,2 milyar dolar seviyelerine ulaştığı bildirildi. Verilen bilgilerde geçtiğimiz yıl Rusya ile Türkiye arasındaki ticaretin yüzde 21,5 arttığı bu yıl ise bu büyümenin yüzde 40’a ulaştığı aktarıldı.

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2018, 10:55

Ademiyet Haber

editör

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner5